Hirdetés

Frag végkimerülésig - gamer noteszek

Egy kis gamer-ergonómia


[+]

A gépeket kinyitva az Asus G2S korábbi látszólagos letisztultsága hirtelen eltűnik, a fényes műanyag burkolóelemek rácsozat-mintásak (beleértve a tapipadot is), a tenyértámasz töve és a homlokzati panel pedig ugyanazt a fém borítást kapta, mint a kijelzőpanel. Az MSI GX700 Extreme Edition továbbra is a lakkozott fekete burkolattal és a lángnyelvekkel próbál tetszelegni, a dizájn tehát kicsit egyszerűbb, ugyanakkor összességében szerintünk mégis jobban működik, mint az Asusé.


[+]

Lehetséges, hogy mindez nem elsősorban a díszítőelemeknek, hanem a beviteli felület sokkal átgondoltabb elrendezésének köszönhető. A legszembetűnőbb példa erre mindjárt a leggyakrabban használt beviteli eszköz, a klaviatúra, mely a GX700-nál numerikus blokkot is kapott, a G2S-nél azonban csak az alap gombsor található meg. A széleken ezért nagy a holttér, amit az Asus a vörösre festett rácsozatú, feketén bordázott hangszórókkal próbál csillapítani, több-kevesebb sikerrel. Úgy általában véve a G2S alapterülete lényegesen nagyobb. A billentyűzetet ráadásul nagyon rátolták a monitorra, így aránytalanul nagynak hat a tenyértámasz. A kijelző kerete alul és felül meglehetősen széles.


A dizájn gyenge pontja

A GX700-nál jóval egészségesebbek ezek az arányok, a numerikus blokknak is jut bőven hely, a tenyértámasz sem nagyobb a kelleténél. Bár ennél a gépnél szemmel láthatóan már megmozdult a tervezők képzelete, azért az MSI gamer noteszének külsején is lenne még mit csiszolni. Kár például a fantáziátlanul a klaviatúra fölé biggyesztett hangszórókért, melyek ebben a formában kissé olcsó látszatot keltenek. Pedig a GX700 összességében nem tűnik spórolós megoldásnak, a felhasznált anyagokkal sincs baj, talán azt leszámítva, hogy a felületen nagyon meglátszanak az ujjlenyomatok – ez viszont mindkét gépre egyformán igaz.

Maga a klaviatúra egyébként mindkét notebooknál magán visel néhány sajátos jegyet, így például vörösre színezték az FPS-játékoknál leggyakrabban használt WASD kombinációt, a kurzornyilakat és a funkcióbillentyűk festését. Kedves ötlet (bár nem hinnénk, hogy vérbeli játékos máskülönben ne találna rá a kulcsfontosságú gombokra), ugyanakkor nem csodálkoznánk, ha az F-gombok feliratozása miatt sok gamer a pokolba kívánná a tervezőket. Legalábbis tapasztalataink szerint gyér világítás mellett egyáltalán nem látszik, mi van a gombokra pingálva, így mivel a noteszgépeknél a szűk hely miatt a szokásos négyes blokkok sincsenek meg, a gombsor megszokásáig remekül félre lehet ütni az F-billentyűket. Így lesz a gyorsmentésből gyorstöltés.

A gombok kiosztása (leszámítva a numerikus pad hiányát), a gépelés komfortja az Asus G2S-nél jobb. A GX700-on jobb szélre nyomorították be a hosszú í-t, és mivel a numerikus blokknak is kellett a hely, néhány gombot kénytelenek voltak összepréselni a tervezők (ez a játékokban szintúgy sokak által használt kurzornyilaknál fájó igazán). A szokásos visszajelzőfények mellett – melyek mindkét gépnél megtalálhatóak a tenyértámasz alján és a klaviatúra felett is – az Asus egy mini OLED kijelzőt is varázsolt a bal felső sarokba, nehogy valaki lemaradjon valami fontos információról (például új chatüzenet érkezéséről), miközben teljes képernyős módban játszik kedvenc játékával. Gyanítjuk, hogy az aprócska display ettől függetlenül a legtöbb felhasználó számára egy információt fog közvetíteni – amit alapbeállításai szerint is mutat: a pontos időt.


[+]

A csatlakozók számát és eloszlását tekintve ismét a G2S viszi a pálmát. Az Asus gépén kettővel több USB kaput helyeztek el (ebből az egyik kombinált USB–eSATA portként funkcionál), van rajta tévékimenet is, ami az MSI GX700-ról teljesen érthetetlen módon lemaradt, plusz a csatlakozók egy részét a hátlapra építették, ahol biztosan nem lesznek útban a kábelek.


[+]


[+]

Szintúgy hátulra fújja ki a meleg levegőt a G2S szellőzőrendszere, nem úgy a GX700, melynek jobb oldalt helyezték el a szellőzés kimeneti nyílását, így az egér használatakor ajánlatos megfelelő távolságot tartani a notesztől, ellenkező esetben nem csak a játék hevétől fog izzadni a tenyér. Azért az Asus megoldása sem teljesen tökéletes: a G2S-nél az optikai egység jobbra nyíló tálcája lehet néha útban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés