HTML

Egészségkuckó - kuckózz az egészségbe!

Egy lelkes kezdő kalandozásai a fittness, diéta és egészség világában. Tapasztald meg velem és rajtam keresztül, hogy hogyan válok tudatossá, egészségessé és boldoggá.

Friss topikok

Linkblog

Mozgás - Hogyan kezdjünk hozzá az edzéshez?

2011.02.19. 23:28 dieta-mozgas-egeszseg

Három kérdés arról hogyan érdemes elkezdeni mozogni:

1. Mi a jobb aerobic vagy fitness?

Namármost az én tapasztalataim alapján, és az én személyiségemhez a legjobban a cardioval kombinált súlyzós edzés jön be. Ez úgy néz ki hogy 10-15 perc bemelegítés, 40-45 perc súlyzós edzés és 45-50 perc cardio, szigorúan utána. Nekem ez azért tetszik jobban, mert nem kell koreográfiát tanulni, sokkal jobban tudok a saját testemre figyelni, koncentráltan és intenzíven végezni a gyakorlatokat. A másik meg az, hogy kontrolláltabban tudom a cardio gyakorlatot végezni és biztos lehetek benne, hogy a pulzusom a megfelelő tartományban van a zsírégetéshez. Emellett én egy olyan személyiség vagyok, aki nem szereti, ha instruálják, ez az én személyes tulajdonságom.

Rengeteg aerobicos órán is részt vettem már. Az előnye, hogy ott folyamatosan edző figyeli, hogy hogy mozogsz, hátránya pedig az, hogy rövid, két-három óra is kell, hogy úgy kifáradj, mint a fitnessz során. Érdemes először egy zsírégetőn és utána egy alakformálón részt venni, mert a nőknél magas pulzusszám esetén is csak 40-45 perc esetén indul be a zsírégetés. Hozzáértő edzőt válassz, aki figyel arra, hogy az edzés megfelelő erősségű legyen.

2. Hogy kezdjek hozzá az edzéshez a teremben?

Akármennyire is nem szeretem, ha okítanak, azt be kell látnom, hogy a teremben nagyon fontos, hogy első alkalommal elmondják, hogy mi hogyan működik. Egy ilyen 15-20 perces bemutató vagy állapotfelmérés után érdemes csatangolni pár alkalommal és kitapasztalni, hogy melyik gép mennyire kényelmes, mennyire esik kézre stb. Amikor azonban már otthonosan mozgunk a teremben érdemes csináltatni egy edzéstervet, kb izomcsoportokra, attól függően, hogy heti hány alkalommal tudsz járni. Olyan edzőt válassz akit a saját számodra autentikusnak gondolsz, fontos, hogy meg tudjon győzni arról, hogy amit mond az úgy kerek. Nekem az is fontos, hogy a testéről elhiggyem, hogy nem bort iszik és vizet prédikál. Amikor a jelenlegi cégemmel tréningperiódusra mentünk Angliában, a swindoni Mariott Hotelben például egy olyan lány tartotta az aerobic órát, akinek kimondottan dundi teste volt, mondjuk elég masszív testalkattal. Jól bírta az órát, mégsem éreztem jól magam. Ugyanazt az órát a CBA fitnesszben testépítő kinézetű csajszi tartotta és nagyon élveztem. Viccesek lehetnek az első ügyetlenkedések, de megéri megtanulni jól használni a gépeket a súlyzókat.

3. Mit igyak/egyek előtte és utána/közben?

A legjobb és legegészségesebb válasz: szénsavmentes víz. Semmi esetre sem szénsavas üdítőital, energiaital sem célszerű, mert hamar elmúlik a hatása. A gyümölcslé sem jó megoldás, nem tudsz tőle úgy izzadni, zsírt égetni, nem beszélve a benne rejtett cukrokról. Az L-carnitine nevű anyag jó, mert mozgósítja a zsírtartalékokat, hogy gyorsabban olvadjanak, lehet kapni pl. L-carnitine-es vizet is. Olyan italokat is érdemes inni, amikben vannak az edzés során elvesztett anyagokat pótló mikroelemek, ionok, stb, így már az edzés közben pótoljuk az izzadás során kikerülő anyagokat. Természetes energiaforrások pl guarana is használatos. Én pl a Red Shotot használom, guarana és L-carnitine tartalma miatt.

A másik kérdés, hogy utána mit érdemes. Ez még tesztelés alatt van. Mindenesetre semmiképpen nem érdemes már szénhidrátot sokat bevinni. Én néha fehérjeturmixozni szoktam, az egész jó, erősíti a csontokat és az ízületeket is. De van hogy egy por levest, vagy natur joghurtot eszek. A lényeg, hogy fehérje legyen és ne szénhidrát.

Ja és min. 3 órás éhgyomorra érdemes edzeni, előtte semmit sem érdemes enni.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kuckozzazegeszsegbe.blog.hu/api/trackback/id/tr892673775

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása