Linux-haladó

QEMU, soros portok szama

Fórumok

Sziasztok!

Egy `qemu-system-valami` rendszernek hogyan is tudom megmondani hogy hany (fizikainak latszo) soros portot adjon a guest-nek? Sima 8250/16550-es az tokeletes, a kernel az olyan hogy 4-et tud kezelni. De hiaba mondom hogy -serial /dev/ttyUSBx -serial /dev/ttySy -serial /dev/tntN ... valahogy mindig csak egy van... a fun az hogy lat 4 darab /dev/ttyS*-ot (0...3), a dmesg-ben is:

[ ...        ]
[    0.248096] Serial: 8250/16550 driver, 4 ports, IRQ sharing disabled
[ ...        ]
# 
~ # ls -l /dev/ttyS*
crw-------    1 0        0           4,  64 Jan  1 00:00 /dev/ttyS0
crw-------    1 0        0           4,  65 Jan  1 00:00 /dev/ttyS1
crw-------    1 0        0           4,  66 Jan  1 00:00 /dev/ttyS2
crw-------    1 0        0           4,  67 Jan  1 00:00 /dev/ttyS3

de az elso kivetelevel azokra mind Input/output error-t mond barmi. A kernel az `nr_uarts=4` modon lett inditva...

Mondjuk a dmesg ezen kivul annyit mond hogy a /dev/ttyS0 az a konzol maga:

[    0.250427] printk: console [ttyS0] disabled
[    0.251717] 10000000.serial: ttyS0 at MMIO 0x10000000 (irq = 1, base_baud = 230400) is a 16550A
[    0.287735] printk: console [ttyS0] enabled

ami valoban igy is van (a host oldalon latszik is szepen) de fentebb ez a "Serial: 8250/16550 driver, 4 ports" jonak tunik...

thx, A.

openSUSE 15.6 alatt sok fájlt tartalmazó mappa lassú kezelése

Fórumok

Frissítettem openSUSE 15.6-ra, kernel:6.4.0-150600.21-default. Ezután egy laptopon SSD meghajtón jelentkezik az a probléma, hogy a sok fájlt(100e+) tartalmazó mappákat nagyon lassan kezeli a gép.

 - Ugyanazon a laptopon ugyanazt a partíciót másik régebbi Linuxok alá felcsatolva jól (gyorsan) kezelik.

 - Ugyanazt az openSUSE 15.6-ot, (kernel:6.4.0-150600.21-default) egy asztali PC-re is feltettem. Itt HDD van. A mappák másolatát teljesen jól (gyorsan) kezeli.

 - Próbaként csináltam a laptop/SSD-n EXT2, EXT3, EXT4, XFS, BTRFS partíciókat, de azokon is hasonlóan lassan megy a dolog.

------------------------------------------------------

A címet javítottam, mert mint később kiderült a problémának semmi köze a kernelhez:

https://hup.hu/comment/3066283#comment-3066283

(Eredetileg ez volt a címe:kernel 6.4 alatt sok fájlt tartalmazó mappa lassú kezelése)

Konfiguráció generálás GIT-be

Fórumok

Sziasztok!

Lehet a nem tökéletes a téma címe, de valami ilyesmire keresek megoldást, vagy inkább ötletet. Adott egy olyan környezet ami _még_ nem Kubernetes, de már konténerizált. Podman pod-ok, GIT-ből jön a konfiguráció (git-sync), tehát mondhatjuk kezdetleges GitOps-nak is akár. A problémám az, hogy addig oké, hogy a konfiguráció Git-ben van és automatán "lemegy" a megfelelő konténer konfig volume-jára. A probléma az, hogy adott egy alkalmazás, amit tekintsünk a konfigurációs repositorynak, aminek egy API kimenetéből kellene a konfigurációt generálni és a git master-be pusholni, hogy onnan továbbmenjen a megfelelő konténerbe.

A régi világban ez úgy volt megoldva, hogy egy ansible playbook az adott szerverre legenerálta a konfigot jinja template-ek alapján és kész, de akkor ugye nem volt beiktatva a workflow-ba a Git, mint konfig tároló.

Egy ilyen egyszerű konténeres felállásban van valami jó megoldás erre h. a konfiguráció generátor (legyen az akármi) beküldje a tárolóba a konfigurációt? Akár Ansible, akármi más ötlet jöhet. Tudom, hogy problémás az h. automatán történjen olyan h. "merge to master", de már ez is sokkal jobb mint adott vm-en mindenféle tracking nélkül szerkesztgetni a konfigot.

A lényeg az, hogy van olyan része a konfignak, amit kézzel szerkeszt az üzemeltetés, és lenne néhány olyan ami automatán generálódik valamilyen triggerre.

Remélem kb. érthetően leírtam a problémám :)

Köszi előre is mindenkinek!

Segítsünk disztrót választani Vágási Ferinek

Fórumok

Nemrég néztem a YouTube-on a mindenki által az Szomszédokból ismert meme-videót, amiben Vágási Feri a Win95-tel akar beszállni az internetbe, hogy művelhessen sok csodát (ultra low-res pornesz talán?), és Jutkát lejmolja le vele 10 ezer forintért. Azt most hagyjuk, hogy 1995-ben a Win95 sose volt 10 ezerért, tisztán emlékszem PC-s magazinokban tett reklámokból, meg árlistákból, hogy 20-30 ezer között mozgott, ha valaki ki is fogott volna belőle valami rendkívüli OEM akcióban valami upgrade verziót, akkor is 10k felett volt az jóval. 10k-ért max. csak bootleg/warez verziót tudok elképzelni.

Mindegy, a lényeg nem is ez, hanem valahol 1995. augusztus 24 környékét írjuk a videó alapján, most jelenik meg a Win95 és nincs karácsony még Feri elmondása szerint. Kellene neki a Win95, de nincs pénze rá. A videó alatt kommentekben felvetette valaki a Linuxot, mint alternatívát, és ezen előtte el sem gondolkodtam, hogy valóban, az már létezett akkor is. Milyen disztrót tudnánk 1995 vonatkozó időszakában ajánlani szegény Ferinek? Ubuntu, Arch, Gentoo nem létezett, de a Red Hat Linux 1.0 már megjelent 1995 márciusában, meg ott volt a Debian 0.93, esetleg Slackware 6/95, vagy a rá épülő SuSE Linux 8/95. Caldera, Mandrake még ebben az időszakban nem jelent még meg. Ráadásul az ajánlást nehezíti, hogy a mi Ferink még nincs ugye beszállva a Zinterneccbe bele, így csak valami 1995-ben is nevesebb vagy céges disztró jön szóba, amit kiadtak CD-n, vagy floppy-kon terjesztettek, és meg lehetett paneles árszinten venni, rendelni az egészet egyben, anélkül, hogy sokat kellett volna töltögetni hozzá netről. Slackware-re tenném a voksom, azt sok újság mellékelte, csakis azért.

Aztán jutott eszembe, ha már az internetbe száll be, akkor TCP/IP ugyebár, amihez a szoftveres stack-et mindenki a BSD-kből lopta, és lőn, akkor már volt FreeBSD, NetBSD. A 386BSD már elavult volt, az OpenBSD-t már forkolták, de annak az első kiadására 1996-ig kellett várni, Dragonfly, MidnightBSD sokkal későbbi. Így a FreeBSD 2.0.5 vagy az akkor frissen megjelent FreeBSD 2.1 marad, meg a NetBSD 1.0 vagy az abból frissen megjelent 1.1. Állítólag e két utóbbiban még hibádzott a XFree86 támogatás, így a FreeBSD felé hajlok, azt úgyis jobban nyomták shareware CD-ken, újságmellékletekben.

Azt itt most feltételezzük, hogy Feri gépe alkalmas bármelyik futtatására, van hozzá kellő szabad helye. Nem tudni milyen gépe volt a történet szerint. A 386-os akkor már elavult volt, Pentium már létezett, de nem egy panelben lakónak az árszintje volt akkor még, így én egy 486-ost mondanék, abból is valami lassabb, olcsóbb klón. A videókból annyi látszik, hogy a Windows 3.1 futott neki, meg még valami fekvő gépház volt, nem torony. Azt nem tudni, hogy volt-e CD-ROM meghajtója.

Grafikus felületből adja magát az XFree86, mint egyetlen alternatíva, és a nagy asztali környezetek ebben az időben még nem léteztek, előttük vagyunk, ablakkezelőkből is szűk a szóba jövők köre, lényegében csak twm (Tom's Window Manager), CTWM, FVWM, 9wm, awm játszik. A Sun-féle Open Look, Motif és Ultrix Window Manager, IRIX desktop, a HP-féle CDE már létezett, de azok ugye akkor még proprietary, és kő keménye fizetős (ráadásul méregdrága) megoldások voltak, és a kódjuk akkor még nem volt megnyitva, vagy nem volt hozzájuk FOSS klón. A NextStep még nincs, így GNUstep/WindowMaker se játszik, illetve a JWM, IceWM, tiling WM-ek se jelentek még meg.

A szóban jövő WM-ek közül nem tudom melyik lett volna jobb választás. A FVWM volt a normik által legkönnyebben használható, de egyben a legnehezebb is, de előnye volt, hogy akkor sok disztró alapértelmezésként szállította. A 9wm a legsoványabb, de Feri ahhoz szerintem normi volt. twm talán még, az használhatóság határa, ha valaki bekonfigurálja neki, ami nem könnyű, mármint használhatóra gyúrni. Esetleg awm létezett még akkor, de az elég ocsmány. Én magamnak a 9wm-et tettem volna fel, de Feri esetében a twm felé hajlanék, a FVWM lehet nem jó ötlet, mert panaszkodik, hogy a Win3.1 is lassú a gépén, így ne nyomjuk meg neki a bloatot.

Valaki, vélemény? Főleg olyanok hozzászólását várom, akik már ebben az időben is linuxoztak vagy BSD-ztek desktopon, hogy ők mit ajánlottak volna Win95 helyett. Azt most megint hagyjuk, hogy ha nem volt 10 ezre Win95-re, akkor az akkoriban méregdrága netezésre se tellett volna neki, eleve a modem sem volt olcsó, a percdíjak meg elég durvák voltak, de erről feltételezzük, hogy a netet állta volna neki a történetbeli nyomdai munkahelye. Még akkor is feltételezem, hogy ha valóban ez lett volna a helyzet, akkor a 10 ezres Win95-öt is simán állták volna, de legyen.
 

6.6 LTS kernel nincs signed? (secure boot)

Fórumok

Sziasztok!

 

Gondoltam, osszerakok egy jo kis LTS rendszert, Ubuntu alapon (22.04) Ha mar LTS, akkor legyen a kernel is az, gondoltam melle rakom a 6.6-ot. Viszont, ekkor tudatosult, hogy nincs signed 6.6 Ubuntuhoz (kb semelyik verziohoz) Nalam most a secure boot mindenkepp kell, gondoltam szetnezek mas distronal. De ugy tunik, nincs olyan, amelyik 6.6-os LTS kernellel jonne, signed. Csak a mainline van, de az nekem most nem jo.

Nem teljesen ertem, kiadnak egy olyan kernel verziot, amit kimondottan hosszutavu hasznalatra terveztek, de nem lehet sehol sem (nyilvan lehet, de ertitek) hasznalni?

rsync perm. deny, ha a file/folder owner a root

Fórumok

Sziasztok!

 

Egy NFS share-rol rsync-elek egy masik NFS share-re:

 

rsync -auh --info=progress2 temp/ temp_new/

 

A gondom az, hogy azok a fileok/konyvtarak, amik az eredeti helyen root owner-el voltak, azok az uj helyrol permisson problemaval nem elerhetoek (a share egy perzisztens docker tarolo). Ranezesre a jogok rendben vannak, ami a regi helyen root volt, az az uj helyen is az.

 

Mi lehet a gond? kell a rsync-be meg valami flag?

Rsync backup NAS-ra nem triviális módon

Fórumok

Sziasztok,

A segítséteket szeretném kérni egy hálózati okosságból adódó backup megoldásában.

Adott egy proxmox gép, rajta 4 VPS-el. A host kapott egy IP címet és port forward segítségével vannak a VPS szolgáltatások kihelyezve a világhálóra.
Természetesen a VPS-ek kaptam egy másik hálókártyát, amin belső ip címekkel elérik egymásikt. Illetve a VPS-ek kilátnak a netre direktbe.

Ezeket a VPS-eket, vagyis csak a rajtuk lévő egy-két mappát kellene mentenem egy Synology NAS-ra.

Eddig nem így volt a hálózati felépítés, akkor a VPS-eket is elértem , így gyártottam egy docker containert, ami rsync-en lehúzta a NAS-ra a dolgokat. A konténer a NAS futtatta ütemezetten.

Az átalakulás utána viszont nem tudom, hogy hogyan lehetne menteni, mert rsync ssh-n keresztül a hostig jut, de onnan nem tudok átmenni a VPS-re, hogy onnan szedje le az adatokat.

Eddig így mentettem:

/usr/bin/rsync -r --ignore-existing --bwlimit=${MAX_BWIDTH} -e "ssh -p ${SSH_PORT} -o StrictHostKeychecking=no -i /srv/id_rsa" ${SSH_USER}@${SERVER_IP}:${SOURCE_DIR}/ ${TARGET_DIR}

Viszont most a ${SSH_USER}@${SERVER_IP} csak a host.

Hogy tudnám a mentést megoldani úgy, hogy biztonságos maradjon a rendszer és semmi felesleges dolgot ne kelljen telepíteni és kinyitni a tűzfalon.

Ami még fontos infó, hogy a NAS ip-je nem fix és a routert nem én kezelem, így ott az SSH-t nem tudom kinyitni, hogy a VPS syncelje magát a NAS-ra.

Válaszaitokat és a segítséget előre is köszönöm.

Köszi: Zoli

JPG kitoltese fekete hatterrel

Fórumok

Imagemagick-ben gondolkodom...azaz konzolos Linux-os kepmanipulaloval kell elernem...

a problema az lenne, hogy  van egy tegyuk fel 1400x900-as JPG kepem, amit fel kellene nagyitani fullHD-be, DE UGY, hogy ha nem aranyos a nagyitas (azaz torzulna a kep), akkor fekete hatteret tegyen moge fullHD meretben. Ez egy otlet.

Tudtok erre valami megoldast?

Mukodnie kell barmilyen felbontasra, akar allo, akar fekvo a kep, a lenyeg az, hogy a vegleges output fullHD legyen. (sajna a kepmegjelnito csak ezt a felbontast tudja, es nem szeretnem, ha torzulna a kep)

 

kosz