2010. október 28., csütörtök

Van, amikor nem lehet hallgatni...

Minden jó érzésű közszereplőnek fel kell emelnie a hangját, amikor az alkotmányos berendezkedésünk alapjai ellen intéznek támadást. Az alkotmánybíróság jogkörének szűkítése ilyen eset. Ezért kérte Wittinghoff Tamás Budaörs polgármestere Stumpf Istvánt, aki alkotmánybíróként szembe mert menni a kormány egyik első intézkedésével, a 98 százalékos különadóval, hogy lépjen fel az alkotmányos rend felpuhításával szemben. Alábbiakban olvasható a polgármester Stumpf Istvánhoz írott nyílt levele.

Tisztelt Alkotmánybíró Úr! Tisztelt Stumpf István!

Bár az Ön kötődése a Fideszhez az egész ország közvéleménye előtt nyilvánvaló, tisztességes, és egy alkotmánybíróhoz méltó lépésnek tartom, hogy Ön pártkötődése helyett a jog tiszteletét tartotta előbbre valónak, amikor kollégáival együtt megsemmisítette a különadót.

Ön nincs egyszerű helyzetben. Nem irigylem érte. Megítélésem szerint azonban a felelőssége is igen nagy. Az eddig – bármi történt is – evidenciaként kezelt alkotmányos, jogi alapértékeink (melyek megfogalmazásában, kialakításában Ön is és a hajdani Bibó Szakkollégium tagjai is sokat tettek) látványos lebontására és megsemmisítésére irányuló kormányzati törekvések egyre nyilvánvalóbbak.
Mindezekkel szemben sokan, sokféleképpen igyekeznek szót emelni. Meggyőződésem azonban, hogy a mai politikai helyzetben ezek hatása nem lesz túl nagy.
Az Ön személye garancia lehet arra, hogy álláspontját ne lehessen lényegtelen ellenzéki hőbörgésnek tekinteni. Meggyőződésem, hogy a Lázár-féle javaslat olyan támadás a jogállamiság ellen, mellyel szemben jó érzésű közszereplőnek fel kell lépnie. Ez esetben a hallgatás is súlyos felelősség.
Kérem tehát, vesse latba tekintélyét addig, ameddig erre még van mód, mielőtt nem dönt a javaslatról a parlament, melynek súlyos és nehezen megfordítható következményei lehetnek.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése